Dzień dobry! Kochani, w tym tygodniu opracujecie temat numer 28, który znajdziecie na s. 175 – 180. Dotyczy on bardzo ciekawych czasów, które z pewnością doskonale pamiętają wasi dziadkowie, a może i rodzice. To temat o Polsce pod rządami Gierka. Na s. 176 – 177 znajdują się zdjęcia, które jak na załączonym obrazku pokazują klimat PRL. Większość obywateli marzyła o przyziemnych sprawach, np. o tym by w sklepie można było kupić szampon, papier toaletowy, telewizor, czy pralkę. Nie chodziło o to, czy są pieniądze, tylko o to, że tych artykułów po prostu nie było. Wyobrażacie sobie dzisiaj taką sytuację? Ludzie mieli oszczędności, ale żeby np. kupić samochód trzeba było zapisać się w kolejkę i oczekiwać ok. dwa lata, nie mówiąc już o mieszkaniu w bloku, bo na to czekało się ok. dwudziestu lat. Na polskim rynku był straszny deficyt, brak podstawowych produktów. Stąd marzeniem bogatszych Polaków był wyjazd za granicę, najlepiej do Europy zachodniej, gdzie sklepy były pełne towarów, tak jak i dzisiaj u nas. Kiedy Rząd nie mógł sprostać podstawowym potrzebom obywateli, wymyślił kartki na żywność, kupisz tylko tyle, np. cukru, ile masz podane na kartce. Porozmawiajcie, o ile macie możliwość, o tych czasach z dziadkami, zapytajcie jak wyglądało ich codzienne życie, zapytajcie, np. o to jak kupili swój pierwszy telewizor, pralkę, lodówkę, meble, czy samochód? Dowiecie się o ciekawych okolicznościach i przeżyciach z tym związanych. Zapytajcie też z jakiego powiedzenia zasłynął Edward Gierek? Do zeszytów przepiszcie temat:

Temat: PRL pod rządami Gierka.

W ramach notatki, przepiszcie skrót (w żółtym polu) na s. 180 i później odpowiedzcie pisemnie na pytanie: W jaki sposób ekipa Gierka starała się zyskać poparcie społeczeństwa, podajcie kilka przykładów jej działań. Macie na to tydzień, temat przeznaczony jest na dwie lekcje. Przyślijcie zdjęcia z odpowiedzią na powyższe pytanie. Do usłyszenia i chyba do zobaczenia , niedługo. Pozdrawiam k.ż.