Dzień dobry!

Moi drodzy! Kolejna propozycja eksperymentów. Zachęcam  Was do samodzielnego wykonania ich w domu. Efektami swojej pracy możecie pochwalić się przysyłając zdjęcia na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Powodzenia!

Pozdrawiam, Ewa Klepacka

 

EKSPERYMENT NR 1

„SZASZŁYK Z BALONIKA”

Potrzebne materiały:

 • nadmuchany balonik
 • patyczek do szaszłyków

Przebieg eksperymentu:

 nadmuchany balonik przekłuwamy patyczkiem do szaszłyków tuż przy ustniku oraz na szczycie czaszy. (Jeśli przekłujemy balonik w innym miejscu to balonik z hukiem pęka).

Obserwacja:

Po wyjęciu patyczka balon nadal jest cały, jedynie powoli uchodzi powietrze.

Wyjaśnienie:

W nadmuchanym balonie występują naprężenia spowodowane sprężystością gumy. Naprężenia te zależą od miejsca na powierzchni balonika. Najmniejsze są one tuż przy ustniku oraz na szczycie balonika, w pozostałych miejscach są bardzo duże. Gdy balonik został przekłuty w punktach
o małym naprężeniu to otwory się nie poszerzają i balon nie pęka, nawet po wyjęciu patyczka. Jeśli przekłujemy balonik w miejscu, w którym naprężenia są duże, siły sprężystości powodują szybkie poszerzanie się otworów i balonik pęka.

 

EKSPERYMENT NR 2

„UCIEKAJĄCY PIEPRZ”

Potrzebne materiały:

 • talerz
 • woda
 • pieprz
 • mydło w płynie (płyn do mycia naczyń) 

Przebieg eksperymentu:

 • Na talerz nalewamy nieco wody.
 • Posypujemy wodę pieprzem, równo po całej powierzchni.
 • Dotykamy wody palcem. (Nic się nie dzieje – pieprz dalej pokrywa całą powierzchnię cieczy).
 • Moczymy palec w mydle lub płynie do mycia naczyń i ponownie dotykamy nim powierzchnię wody. (W momencie, gdy palec dotknie powierzchni cieczy, pieprz migruje
  w kierunku brzegów naczynia, jakby uciekał).

Wyjaśnienie

Cząsteczki wchodzące w skład drobin pieprzu zostają odciągnięte na skutek zmniejszenia napięcia powierzchniowego, gdyż siła od niego pochodząca działa wzdłuż powierzchni.

Dzięki mydłu brud zbija się również w większe „grupy”, to dlatego możemy czasem po myciu zaobserwować osad na umywalce. Oprócz zmniejszania napięcia powierzchniowego mydło ma bardzo ważną właściwość, która jest niezbędna byśmy byli czyści. Brud na naszym ciele utrzymuje się wskutek tłuszczy wydzielanych przez skórę, jakich nie potrafi pozbyć się sama woda. Mydło składa się ze związków chemicznych mających specyficzną budowę – ich jedna część jest łatwo rozpuszczalna w wodzie (hydrofilowa), a druga w tłuszczach (hydrofobowa). W ten sposób tłuszcze mogą być oderwane od skóry przez mydło i zmyte wodą. A wszystko po to byśmy byli czyści.