Dzień dobry!

Kolejna propozycja eksperymentów. Zachęcam  Was do samodzielnego wykonania ich
w domu.  Efektami swojej pracy możecie pochwalić się przysyłając zdjęcia na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Powodzenia!

Pozdrawiam, Ewa Klepacka

 

EKSPERYMENT NR 1

„ROZMOWA KIELISZKÓW” - REZONANS AKUSTYCZNY

POTRZEBNE MATERIAŁY:

·        2 kieliszki z cienkiego szkła

·        piłeczka pingpongowa zawieszona na nitce

·        statyw (może to być kij od szczotki położony z jednej strony na oparciu krzesła, a z drugiej na półce lub szafce)

PRZEBIEG EKSPERYMENTU:

·        Do dwóch jednakowych kieliszków nalewamy taką ilość wody by wysokości wydawanych dźwięków były takie same (można to sprawdzić ).

·        Do drugiego kieliszka przykładamy zawieszoną na nitce piłeczkę pingpongową (powinna ona przylegać do ścianki).

·        Pobudzamy do drgań pierwszy kieliszek. (Gdy to zrobimy, pierwszy kieliszek przekazuje drgania drugiemu i piłeczka podskakuje).

 

WYJAŚNIENIE EKSPERYMENTU:

Palec wprawia w drgania szkło kieliszka. Na obwodzie kieliszków powstaje poprzeczna fala stojąca, która z kolei pobudza do drgań powietrze znajdujące się w środku (pudło rezonansowe). Fala dźwiękowa dochodzi do drugiego kieliszka i następuje rezonans akustyczny czyli przekazywanie drgań z jednego źródła dźwięku do drugiego o tych samych częstotliwościach. Dźwięk wytworzony w pierwszym kieliszku pobudza do drgań szkło drugiego kieliszka i przylegająca piłeczka pingpongowa podskakuje.

 

EKSPERYMENT NR 2

ODPYCHANIE SIĘ NAELEKTRYZOWANYCH BALONIKÓW I SŁOMEK

 

POTRZEBNE MATERIAŁY:

·        trzy balony

·        nitka

·        drewniany kij

·        haczyk wykonany ze stalowego drutu

·        kilkanaście słomek do napojów

·        igła do przewlekania nitek przez słomki

 

PRZEBIEG EKSPERYMENTU:

 

·        Do trzech napompowanych balonów przyczepiamy nitki i zawiązujemy je w jednym punkcie na drewnianym kiju. (Gdy są one nienaelektryzowane to wiszą obok siebie).

·        Balony pocieramy wełnianym swetrem (elektryzujemy) -  balony ustawiają się w pewnej odległości od siebie.

·        Do kilkunastu słomek od napojów przewlekamy nitki i zawieszamy je na haczyku. (Nienaelektryzowane słomki wiszą swobodnie obok siebie).

·        Pocieramy kolejno słomki o wełniany sweter i zawieszamy je ponownie na haczyku. (Słomki się odpychają tworząc rozszerzający się snop).

WYJAŚNIENIE EKSPERYMENTU:

W wyniku pocierania o wełniany sweter baloniki i słomki elektryzują się ujemnie. Ładunki jednoimienne się odpychają ,więc baloniki i słomki odsuwają się od siebie.