O historii w plenerze

  W tym roku obchodzimy setną rocznice wybuchu I wojny światowej, więc coroczny objazd szlakiem miejsc pamięci narodowej musiał akcentować tamte wydarzenia, które w rezultacie przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygraniczne tereny naszej gminy były scena wielkich bitew między wojskami carskiej Rosji i oddziałami niemieckimi. Wiele mogił żołnierskich zostało zapomnianych, do dzisiejszych czasów zachowało się tylko kilka miejsc, które warto przypomnieć młodzieży, bo w armiach walczących ze sobą zaborców walczyło wielu Polaków. Po trasie nie pomijaliśmy innych miejsc historycznie ważnych dla dziejów regionalnych.

  We wtorek 3 czerwca uczniowie klas IIA i IIIB wyjechaliśmy tzw. traktem napoleońskim w kierunku dworu Murowany Lipsk, po którym pozostał tylko spichlerz i fragmenty fundamentów młyna. Był to niegdyś majątek rodziny Augustowskich, która bardzo angażowała się w walki w powstaniu styczniowym. Następnie zatrzymaliśmy się w Lubinowie, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w 1915r. Nauczyciele historii opowiadali o przebiegu walk na tych terenach, pokazując szereg eksponatów pochodzących z pola walki. Łuski, bagnety czy pociski to świadectwo tamtej strasznej epoki ale także źródło historyczne niosące określone informacje, które warto zinterpretować i uświadomić młodym pokoleniom, czym była ofiara żołnierskiej krwi.
  Ponadto uczniowie zobaczyli również zabytek budownictwa wodnego Kanał Augustowski i dwie śluzę w Kudrynkach i wodne przejście graniczne na Kurzyńcu. Oczywiście w drodze powrotnej nie obyło się bez ogniska i kiełbasek. Mimo przelotnych opadów udało się coś przegryźć i trochę się ogrzać.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2387047

Ogląda nas

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.