„Historia utrwalona na starej fotografii"

  XIII konkurs artystyczny szczebla powiatowego „Historia utrwalona na starej fotografii" zorganizowanego przez II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na świecie

  Nasze gimnazjum wzięło udział w tym konkursie – z dużym sukcesem. Wcześniej wysłaliśmy pięć prac wraz z prezentacjami multimedialnymi. Konkurs przebiega od lat w dwóch kategoriach:

  • „Czas zatrzymany w kadrze" – złożyliśmy trzy prace,
  • „Augustowskie tropy na obczyźnie" – w tej kategorii – dwie prace.

  Zwyczajem lat ubiegłych wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w objeździe historycznym dn. 14. 05.2015. W tym roku był to „ Szlak orła białego", obejmujący miejsca związane z I i II wojną światową, na trasie: Augustów – Lipowiec – Wojciech – Studzieniczna – Przewięź – Czerwony Bród – Sajenek – Balinka – Kolnica – Augustów. W objeździe uczestniczyli uczniowie wraz z opiekunami oraz osoby wspierające całe przedsięwzięcie, a więc pracownicy Muzeum Ziemi Augustowskiej, Nadleśnictwa Augustów, przewodnicy regionalni, nauczyciele z II LO w Augustowie.
  Dnia 19 maja miał miejsce finał XIII edycji w/w konkursu. Nominowane prace do finału trzeba było na żywo zaprezentować przed zebraną publicznością i Jury. Nasze uczennice poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. W kategorii – „ Czas zatrzymany w kadrze" zdobyliśmy główne miejsca: praca ucz. kl. IIIA Izabeli Doroszkiewicz pt. „Szkoła nie tylko do nauczania" – zajęła I miejsce , zaś ucz. Izabeli Krzywickiej pt. „Sprawiedliwi wśród narodów świata" – II miejsce. W swej pracy pokazała bohaterską postawę pradziadków, którzy uratowali życie żydowskiej rodzinie podczas II wojny światowej. W nagrodę dziewczyny otrzymały tablety. W drugiej kategorii - „Augustowskie tropy na obczyźnie" – Emil Ostaszewski z kl. IIB zdobył II miejsce. W pracy pt. „Człowiek przetrwa wszystko" opisał losy wojenne swojego pradziadka, podobnie, jak ucz. Agata Wnukowska z kl. IIIA, która otrzymała wyróżnienie za pracę „Młody Sybirak". Do konkursu uczniów przygotowała p. Krystyna Żabicka. Gratulujemy wszystkim!
  Biorąc udział w konkursie uczniowie zdobywają nowe doświadczenia. Poszukują informacji, często w fotografiach i dokumentach rodzinnych, dokonują analizy zebranych źródeł, selekcjonują materiał, obmyślają tytuł swojej pracy i przygotowują prezentację multimedialną. W ten sposób pogłębiają wiedzę historyczną, poznając dzieje własnego regionu oraz niejednokrotnie losy swojej rodziny. Wszyscy uczestnicy konkursu przechodzą też szkolenie w ramach autoprezentacji, aby później umieć wystąpić przed szerokim gronem i zainteresować tematem, który przygotowało się na konkurs.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2364758

Ogląda nas

Odwiedza nas 184 gości oraz 0 użytkowników.

Strona główna Gimnazjum Konkursy „Historia utrwalona na starej fotografii"