Witam

W tym tygodniu zajmiemy się społeczeństwem Polski w czasach pierwszych Piastów- temat, podręcznik str.168. Przypominam, że w średniowieczu istniały następujące grupy społeczne: duchowni, rycerze, mieszczanie i chłopi. Chłopi- ludność wiejska- zajmowali się pracą na roli. W Polsce w średniowieczu uprawiano proso, żyto, jęczmień. W lasach hodowano pszczoły, zajmowano się myślistwem i rybołówstwem. Chłopi byli samowystarczalni: wykonywali odzież, narzędzia, budowali domy. Nadwyżka wyrobów wymieniano się na targach. Mieszkańcy wsi byli zobowiązani do płacenia daniny( płody rolne i określone produkty) oraz musieli pełnić różne posługi (określone prace na rzecz państwa). Istniały osady służebne, specjalizujące się w określonych produktach – np. w Świniarach hodowano świnie. Duchowni byli jedyną wykształcona grupą społeczną. Dlatego np. doradzali władcy.

Przepisz do zeszytu i uzupełnij na podstawie tekstu z podręcznika:

Chłopi stanowili najliczniejsza grupę społeczną. Pracowali na roli, płacili …, wykonywali…. . Siła zbrojna księcia to drużyna … . Najwyższym urzędnikiem był … .Grodami zarządzali panowie grodowi zwani …. .

Praca domowa:

  1. Czym zajmowali się duchowni ( wymień 3 zajęcia na podstawie tekstu z podręcznika)?

  2. Czym zajmował się wojewoda i pan grodowy( na podstawie tekstu z podręcznika)?

Pracę proszę odesłać: - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Macie na to tydzień. Pozdrawiam.