Ułatwienia dostępu

  Temat: Mnożenie ułamków dziesiętnych.

Obejrzyj filmik o mnożeniu:

https://pistacja.tv/film/mat00188-mnozenie-pisemne-liczb-dziesietnych?playlist=299

 Zapisz w zeszycie.

Ułamki dziesiętne mnożymy tak jak liczby naturalne. Podpisujemy, nie zwracając uwagi na przecinek. W iloczynie (w wyniku) oddzielamy przecinkiem tyle cyfr końcowych, ile cyfr po przecinku było w obu czynnikach ( mnożonych liczbach) razem.

Przejrzyj przykłady ze stron 177, 178 i 179.

Zrób zadanie 2/179,  8 i 9/180.

 

Temat: Dzielenie ułamków dziesiętnych.

Obejrzyj filmik o dzieleniu:

https://pistacja.tv/film/mat00192-dzielenie-pisemne-liczb-dziesietnych?playlist=299

Zapisz w zeszycie.

Aby podzielić  pisemnie ułamek dziesiętny przez liczbę naturalną dzielimy  tak samo jak liczby naturalne. Tylko przecinek w ilorazie (w wyniku) jest nad przecinkiem w dzielnej (w liczbie,  którą dzielimy).

(Patrz przykład 1/181.)

Aby podzielić ułamek dziesiętny przez ułamek dziesiętny  rozszerzamy ułamki tak, aby  drugi ułamek nie  był liczbą w postaci dziesiętnej.

(Patrz przykład 2 i 3 str. 182.)

(Czyli przesuwamy przecinek w obu liczbach jednocześnie o tyle miejsc ile trzeba, by znalazł się on w drugiej liczbie czyli w dzielniku za ostatnią cyfrą. A skoro jest za ostatnią cyfrą to go nie piszemy.)

 I przechodzimy do dzielenia.

Zrób zadanie 1 i 3/183.

Wyślij zadanie 8 i 3. (Pamiętaj o pisemnym mnożeniu i dzieleniu w zadaniach).

Masz czas do poniedziałku (11.05.2020 r.)