Składka na Radę Rodziców w roku szkolnym 2021/22 wynosi: 1 dziecko – 40 zł, 2 dziecko – 35 zł, 3 i kolejne – 30 zł. Składki na RR można wpłacać u wychowawcy klasy lub na konto: Bank Spółdzielczy w Suwałkach, 52 9359 0002 0092 1047 2001 0103, odbiorca: ZSS w Lipsku, ul Szkolna 1. W tytule wpisujemy imię i nazwisko dziecka, klasa.

Tematy do realizacji w czerwcu:

  1. Temat: Przy ognisku, czyli o akompaniamencie.

Podczas wieczorów spędzanych przy ognisku wykonuje się wiele piosenek. Do najpopularniejszych należą utwory „Płonie ognisko i szumią knieje”, „Stokrotka”, „Szła dzieweczka do laseczka”. Często są one śpiewane z towarzyszeniem gitary.

Posłuchajcie:

Śpiewanie staje się o wiele łatwiejsze, gdy towarzyszy mu muzyka wykonywana na instrumencie. Określa się ją jako akompaniament. Najprostszym rodzajem akompaniamentu jest burdon, czyli jeden długi dźwięk. W muzyce popularnej często wykorzystuje się akompaniament rytmiczny, realizowany np. za pomocą instrumentów perkusyjnych. Na lekcjach muzyki często śpiewaliśmy piosenki z akompaniamentem odtwarzanym z płyty. Jest to półplayback (czyt. półplejbek).

Zapisz w zeszycie:

Akompaniament - muzyka towarzysząca głównej melodii

Burdon – prosty akompaniament polegający na ciągłym wykonywaniu jednego długiego dźwięku

Półplayback – (czyt. półplejbek)- nagrany wcześniej akompaniament, odtwarzany podczas śpiewania.

  1. Temat: Wakacje! Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zdobytych w klasie piątej.

To już ostatnia lekcja muzyki w tym roku. Czas na sprawdzenie i utrwalenie wiedzy, którą zdobyliście na lekcjach muzyki w ostatnich miesiącach. Przekonajcie się sami, jak wiele już wiecie! W tym celu odpowiedzcie na zamieszczone pytania (możecie skorzystać z notatek w zeszycie).

  • Co to jest forma ABA?

  • Co to są volty?

  • Jak nazywamy niepełny takt na początku utworu muzycznego?

  • Wypisz grupy instrumentów strunowych. Podaj po dwa przykłady instrumentów należących do poszczególnych grup.

  • Co oznacza termin kanon?

  • Czym charakteryzuje się muzyka ilustracyjna?

Odpowiedzi na pytania zapiszcie w zeszycie. Kto chce może przesłać do sprawdzenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam.