Ułatwienia dostępu

Temat: Rzeźba ludowa. Ule i kapliczki przydrożne.

Dzień dobry! Przypomnę, że sztuka ludowa, w tym i rzeźba, to sztuka amatorska. Tworzona przez zwykłych ludzi, którzy nie kończyli w tym kierunku żadnych szkół. Rzeźbiarze ludowi wykonywali i wykonują swoje dzieła z pasją i od serca. Tematami rzeźb ludowych są zazwyczaj te przedmioty, które dotyczą codziennej pracy na roli i wiejskiego życia, a więc, np. rzeźby ukazujące ptaki, zwierzęta, motywy roślinne oraz figurki religijne. Spotykamy jeszcze je dzisiaj gdzieś na skraju wsi, przy kapliczkach przydrożnych, w ogródkach.

Zadanie plastyczne: wykonajcie rysunkowy projekt pszczelego ula (może być ich kilka na waszym rysunku - pasieka) lub przydrożnej kapliczki. Jeżeli wpiszecie sobie w Google hasło „ule” lub „przydrożne kapliczki”, to znajdziecie tam wiele różnych podpowiedzi. Wybierzcie coś jednego i naszkicujcie. Możecie to zrobić za pomocą ołówków, kredek, czy pisaków. Później przyślijcie do oceny, macie na to tydzień od dnia, kiedy w planie lekcji jest plastyka. Powodzenia i do usłyszenia. K.Ż.