Ułatwienia dostępu

   Witam w świecie łamigłówek matematycznych. Cieszę się, że niektórzy korzystają z moich propozycji i ćwiczą umysł. Rozwiązując kolejne zadania można się przekonać, że pewne schematy matematyczne powtarzają się. Myśl elastycznie i na każdą zagadkę patrz z różnych punktów widzenia.... zamiast koncentrować się na tym co, najbardziej oczywiste. Zyskasz wtedy dobrą zabawę...;) 😉 Jeżeli masz ochotę prześlij rozwiązania na mojego maila– a ja sprawdzę czy to poprawna odpowiedź. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zad. 1

Jaka liczba uzupełnia łańcuszek?

1, 2, 3, 5, 8 ,....., 21, 34, 55, 89

Zad. 2

W ostatni weekend Szymek złowił piękna rybę. Chciał ja zmierzyć, ale okazało się, że ma za krótką linijkę. Udało mu się zmierzyć głowę ryby i stwierdzić, że ma ona długość 9 cm. Potem zmierzył ogon i odkrył, że ma on długość głowy powiększonej o połowę długości tułowia. Jeśli tułów ryby ma taka samą długość jak głowa i ogon razem wzięte, to jak długa jest cała ryba?

Zad. 3  Jaka litera powinna znaleźć się w pustym polu?

B

F

C

G

G

A

E

...

D

 

Zad. 4  Jaka liczba powinna znaleźć się w pustej kratce?

4

1

2

2

6

3

3

2

.....

 

Zad. 5

Joasia jest bardzo wybredna, zwłaszcza gdy chodzi o liczby. Lubi 225, ale nie 224. Woli 900 niż 800 i uwielbia 144, ale nie cierpi 145. Na podstawie tych informacji spróbuj ustalić, czy Joasia będzie wolała liczbę 1600 czy 1700? I dlaczego?

 

Zad. 6

Jeśli dwóch malarzy potrafi pomalować dwa pokoje w dwie godziny, to ilu malarzy potrzeba, aby pomalować 18 pokojów w 6 godzin?

 

Zad. 7

Jaka liczba powinna pojawić się następna?

9-7-8-6-7-5-6-.....

 

Zad. 8

Ciężar ciała mojego sąsiada stanowi sumę 60 kg plus połowę jego wagi. Ile waży mój sąsiad?

 

Życzę miłej i owocnej pracy.

A.Haraburda