Dzień dobry! Kochani, kontynuujemy tematy o pierwszych Piastach. Już poznaliście księcia Mieszka I. Jego najważniejszym dokonaniem było przyjęcie chrztu w 966 roku. Temat kolejny, który dziś zaczniecie, to: Panowanie Bolesława Chrobrego. Znajdziecie go na s.158 – 161 w podręczniku, pod numerem 27. Jest to temat na dwie lekcje (czyli na czwartek i piątek).

Po śmierci Mieszka I władzę przejął jego najstarszy syn Bolesław, zwany Chrobrym. Temat opowiada o dwóch ważnych wątkach z życia tego władcy, a mianowicie, o:

  1. Zjeździe gnieźnieńskim, bo miał miejsce w Gnieźnie w 1000 roku (łatwa data do zapamiętania), do stolicy Polski przybył wówczas cesarz niemiecki Otton III, aby odwiedzić grób biskupa Wojciecha, który został zamordowany przez pogańskich Prusów w 997roku, a jego ciało wykupił za złoto Bolesław Chrobry i pochował w Gnieźnie. Wydarzenie to stało się ważnym wątkiem, gdyż grób św. Wojciecha stał się miejscem kultu i wielu pielgrzymek. Będąc w Gnieźnie, cesarz Otton III zaprzyjaźnił się z Bolesławem i pozwolił na utworzenie w stolicy arcybiskupstwa oraz trzech innych biskupstw na terenie Polski, a księcia Bolesława uznał za godnego korony królewskiej. Było to niezmiernie ważne, gdyż każdy książę, który chciał być koronowany na króla musiał uzyskać zgodę od cesarza lub samego papieża.

  2. Koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski, było to w 1025 roku, Bolesław krótko cieszył się koroną , bo w kilka miesięcy po koronacji, zmarł.

Macie dwie lekcje na ten temat, spokojnie go wypełniajcie w zeszycie ćwiczeń na s. 70 – 71 ( są tam trzy zadania). Po wykonaniu, gdzieś za tydzień, zróbcie z tych stron zdjęcia i przyślijcie na mój służbowy adres e – mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powodzenia i do usłyszenia.