Dzień Patrona Szkoły

  W tym roku szkolnym Dzień Patrona Szkoły w Gimnazjum imienia Stefana Batorego w Lipsku obchodzono w sposób wyjątkowy. Po pierwsze, uroczystości przeniesiono z czerwca na 8 grudnia (w tym roku wyjątkowo 10.12.) z tej racji, że to właśnie tego dnia roku pańskiego 1580 Lipsk otrzymał prawa miejskie za sprawą ówczesnego króla Stefana Batorego, który zapragnął w naszym ukochanym grodzie zbudować port rzeczny. Po drugie, tego dnia nasze gimnazjum świętowało - zamiast części lekcji odbył się turniej Wiedzy o Patronie Szkoły i Regionie przygotowany przez panią Krystynę Żabicką.

  Do turnieju uczniowie wszystkich klas przygotowywali się znacznie wcześniej, ponieważ zadania były bardzo różnorodne, a ich wykonanie wymagało zaangażowania wielu osób, zarówno uczniów, jak i wychowawców.
Jednym z zadań było przygotowane przez klasę reklamy swojej miejscowości. Uczniowie popisali się sporą wiedzą oraz umiejętnościami, przygotowując scenki, plakaty lub prezentację multimedialną na temat walorów turystycznych Lipska i okolic. W tej konkurencji największą pomysłowością wykazała się klasa II B.
  Kolejnym widowiskowym zadaniem był pokaz mody renesansowej. Należało zaprezentować strój męski lub kobiecy oraz oryginalnie go zaprezentować widowni i komisji. To zadanie okazało się dla gimnazjalistów dość trudne, ponieważ tylko cztery klasy przygotowały odpowiednie stroje. Najciekawiej zaprezentowała się klasa II B.
  Największe zainteresowanie publiczności wzbudził jednak „Festiwal piosenki patriotycznej i żołnierskiej". Każda klasa miała przygotować dwie takie pieśni i odpowiednio je zaprezentować. Zachwyt jury wzbudziło wykonanie piosenek „Piechota" i „Mury" w wykonaniu uczniów klasy II B. Nawet sam pan dyrektor zerwał się z miejsca i dołączył do śpiewających uczniów, dając się unieść fali wzruszenia. Inne klasy również prezentowały wysoki poziom artystyczny. Dziewczęta z klasy III C pięknie zaprezentowały utwór pt. „Przysięga", demonstrując spore umiejętności wokalne (podział na głosy) oraz instrumentalne (gra na dwóch instrumentach- gitarze i keyboardzie). Również dziewczęta z klasy II A zachwyciły publiczność swoim wykonaniem pięknej, żywiołowej piosenki „Kocham Cię, Polsko". Dowodem na to, że pieśni patriotyczne można też prezentować w zupełnie innym stylu był rapowy występ chłopców z klasy III C, którzy zaprezentowali utwór pt. „Pamiętaj".

  Zmagania turniejowe poszczególnych klas podsumowała komisja w składzie: pan Wiesław Jarmusik, pani Maria Bieciuk oraz pani Teresa Sapieha. W konkursie piosenki patriotycznej I miejsce zajęła klasa II B, II miejsce – kl. II A, III miejsce – klasa I A. Oceniając zadania zespołowe, jury wzięło pod uwagę sposób jego wykonania , pomysłowość uczniów, zgodność z tematem oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wyniki zmagań zespołowych przedstawiają się następująco:

  • I miejsce – klasa II B
  • II miejsce – klasa I A
  • III miejsce – klasa II A

  Oprócz turnieju klas odbył się także konkurs indywidualnej wiedzy o patronie szkoły Stefanie Batorym – „Jeden z dziewięciu". Tu należało się popisać sporą wiedzą historyczną. Zwyciężczynią tego konkursu została uczennica klasy II A – Aleksandra Prolejko, drugie miejsce zajęła Zuzanna Orpik z klasy III C, a trzecie Kamil Daroszkiewicz z klasy II B.
  Jak widać tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły miały bardzo szeroki zakres i różnorodne formy. Przygotowanie takiego przedsięwzięcia wymagało wiele pracy. Zebrani mogli też obejrzeć krótką inscenizację na temat okoliczności uzyskania przez Lipsk praw miejskich (w wykonaniu uczniów klasy II A), humorystyczną scenkę na temat realiów życia w wojsku, a także prezentację multimedialną na temat Lipska przygotowaną przez ucznia klasy II A Franciszka Gładczuka.
  Różnorodność form, zaangażowanie ogromnej liczby uczniów, ciekawy sposób prezentacji wiedzy i widowiskowość przedsięwzięcia sprawiły, że czas przeznaczony na obchody Dnia Patrona Szkoły nie były czasem straconym. Z pewnością pogłębiła się wiedza uczniów na temat Stefana Batorego i okoliczności nadania praw miejskich naszemu miastu. Mamy też nadzieję, że w sercach młodych ludzi wzrośnie poczucie lokalnego patriotyzmu i przywiązanie do naszej małej ojczyzny. Za tak wspaniałą uroczystość dziękujemy zarówno organizatorom, jak i uczestnikom.

Statystyki

Odsłon artykułów:
2294083

Ogląda nas

Odwiedza nas 260 gości oraz 0 użytkowników.