Temat kolejnej pracy plastycznej:

„Tajemnicza postać”- szkic

 

Od czego zacząć rysunek postaci?

Dobrą strategią jest zaczęcie rysowania od schematu układu części ciała człowieka, pokazującego w jakiej pozycji znajduje się postać, czy jest w ruchu czy nie, czy stoi swobodnie, czy jest o coś oparta. Taki podrys jest bazą, do której dodajemy coraz więcej szczegółów. Warto pamiętać, że każda postawiona kreska wpływa na papier, na którym rysujemy, zniekształcając jego powierzchnię, co łatwo staje się widoczne, gdy na wymazany obszar nałożymy warstwę grafitu. Dlatego też ważne jest rozpoczęcie rysunku od delikatnego podrysu, aby ograniczyć szkody na samym papierze.

Miejsce na kartce - chociaż wydaje się dość oczywiste, należy zawsze pamiętać, aby postać zmieściła się na arkuszu. Ucięte stopy czy dłonie przeważnie nie wyglądają dobrze, w szczególności, gdy tematem pracy jest studium jednego człowieka. Dodatkowo warto zawsze zostawić kilka centymetrów “oddechu” pomiędzy granicami obrysu postaci, a krawędziami kartki.

Rozmiar - przy rysowaniu człowieka, jak i tematu głównego pracy należy pamiętać o tym, aby wykorzystać dostępny rozmiar papieru. Zbyt małe postacie na dużych arkuszach wyglądają jak nieskończone, pozostawiając bardzo dużo miejsca na otoczenie.

 

Prace należy wykonać do 17  kwietnia, proszę  zrobić zdjęcie pracy i przesłać na  adres - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam.

Wioletta Rokita