Ułatwienia dostępu

Z inicjatywy Szkolnego Koła PCK w naszej szkole od października 2023 r. do marca 2024 r. realizowano ogólnopolski program edukacyjny „Dziel się uśmiechem”. Przystąpili do niego uczniowie kl. I – III.

Program "Dziel się uśmiechem" powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska. Do programu włączyło się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wyrabianie prawidłowych nawyków.

Nauczyciele przeprowadzili w swoich klasach zajęcia w czterech blokach tematycznych:

  • Moje zęby,
  • Dbam o zęby,
  • Sprzymierzeńcy zdrowych zębów,
  • Idę do dentysty.

Dzieci pod kierunkiem wychowawców uzupełniali różnorodne karty pracy związane z profilaktyką jamy ustnej. Samodzielnie wykonali modele szczęk i ćwiczyli na nich prawidłowe czyszczenie zębów.  Uzupełniali  w domu grafik mycia zębów, który następnie zaprezentowali w szkole.

Wysłuchali także pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów. Poruszona została również kwestia próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe ich szczotkowanie, rodzaje przyborów do czyszczenia zębów, fluoryzacja, właściwe odżywianie oraz regularne wizyty u dentysty. Uczniowie wykonywali również ciekawe prace plastyczne, plakaty przedstawiające 4 etapy przeciwdziałania próchnicy zębów:

  • Szczotkuj - myj dokładnie zęby,
  • Czyść - stosuj dodatkowe środki do higieny jamy ustnej,
  • Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu, gdy nie możesz umyć zębów,
  • Kontroluj - regularnie odwiedzaj lekarza dentystę.

Z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali udział w poszczególnych zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu.  Zdrowy, śnieżnobiały  uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków już od najmłodszych lat.