Ułatwienia dostępu

W okresie wakacyjnym dużo dzieci nie wyjedzie na kolonie czy obozy. Pozostaną w domach. Niektóre z nich, codziennie, przez długi czas będą przebywały same.

Mając na uwadze ich dobro przedstawiamy kilka rad, które mogą ochronić Państwa dziecko przed niebezpieczeństwem:

 • co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń , z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem);
 • naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom);
 • zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy od mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej jest ,gdy są przechowywane w szczelnie zamkniętej kieszeni a nie na sznurku na szyi lub pod słomianką);
 • zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w dom - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone. Poproś sąsiadów , aby zwracali uwagę na obcych. Jeśli masz telefon , zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa;
 • nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów;
 • w domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: Mamy, Taty lub bliskich członków rodziny (np. dziadkowie). Warto również wskazać numery do: Policji. Pogotowia Ratunkowego i Gazowego, Straży Pożarnej.

W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z różnych kąpielisk. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów dla tego przekaż swojemu dziecku następujące informacje:

 • kąp się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych, oznakowanych i pod opieką dorosłych,
 • nie wchodź do wody wbrew zakazom ratownika, oraz w czasie kiedy wywieszona jest czerwona flaga,
 • nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy też dłuższym opalaniu,
 • w czasie kąpieli nie krzycz i dla zabawy nie wzywaj pomocy jeśli faktycznie nie jest Ci potrzebna,
 • przed wejściem do wody skorzystaj z natrysku, a jeśli go nie ma, to ochłodź całe ciało wodą,
 • przed każdym pierwszym skokiem do wody sprawdź jej głębokość i w miarę możliwości dno,
 • przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter itp. ) należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok.

Korzystając ze sprzętu pływającego, mimo że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich umiejętności ! Pamiętaj o tym, że na plaży i kąpieliskach wypoczywają inni, pozwól i im przyjemnie spędzić czas nad wodą.

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek należy:

 • dokładnie sprawdzić komu powierzamy opiekę nad dzieckiem;
 • ustalić jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe;
 • uzyskać informacje jakie wrażenia wynieśli uczestnicy organizowanych przez nią poprzednich imprez;
 • ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opieki medycznej;
 • precyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości co do stanu technicznego np. autobusu należy natychmiast powiadomić policję drogową lub najbliższy posterunek policyjny;
 • dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe należy oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów);
 • przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów do domu, do pracy rodziców, (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami).

Wakacje są okresem sprzyjającym kontaktom seksualnym młodzieży.
Przeprowadź rozmowę na temat konsekwencji nieprzemyślanych zachowań - przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, środki uzależniające, powroty późną porą, wyzywające zachowanie lub ubranie.

Materiały przygotowała: Beata Krzywicka