Ułatwienia dostępu

Drodzy naukowcy! To już 11. spotkanie.
 
1. Na początku kilka ćwiczeń:
- Plecy do pleców. Wybierz któregoś z domowników, oprzyjcie się o plecy i delikatnie kołyszcie, potem poszukajcie innego domownika i powtórzcie ćwiczenie.
- List miłosny. Wypisz 10 słów związanych z ulubionym przedmiotem w szkole, np. matematyka: trójkąt. współrzędna, kąt, mnożyć itp. Twoim zadaniem jest ułożenie listu miłosnego z użyciem wypisanych słów. Następnie wręcz swój list miłosny któremuś z domowników.
- Samoświadomość. Dokończ zdanie:  Gdybym był pojazdem, to byłbym... . Dlaczego? Gdybym był rośliną, to byłbym... . Dlaczego?  Gdybym był budynkiem, to byłbym... . Dlaczego?
- Rundka początkowa. Dokończ zdanie: ,,Najmilszą rzeczą, jaka  mi się zdarzyła w tym tygodniu, było...". może to być duża, ekscytująca sprawa, ale również mała i przyjemna.
 
2. Odprężający oddech. Połóż się wygodnie na plecach (na dywanie, na podłodze). Czy wiesz, że kiedy jesteś wzburzony jak ocean, to twój oddech może go wyciszyć i uspokoić? Wystarczy,że zaczniesz tak oddychać, żeby wydech był dłuższy niż wdech. Zamknij oczy. Weź głęboki wdech i wydech...A teraz naucz się oddechu spokoju. W myślach licz, oddychaj, wstrzymuj oddech...Wdech 2,3,4 wstrzymaj 2, wydech 2,3,4,5,6 wstrzymaj 2, wdech 2,3,4, wstrzymaj, 2, wydech 2,3,4,5,6, wstrzymaj...
Weź głęboki wdech i wraz z wydechem powoli zamknij oczy. I jeszcze jeden głęboki wdech... i wydech. Wdech daje energię twojemu ciału. Weź jeszcze jeden głęboki wdech i wraz z wydechem rozluźnij się jeszcze bardziej. Przenieś swoją uwagę na stopę, kolano, udo, biodro, całą nogę. A teraz przenieś uwagę na brzuch , klatkę piersiową, lewą rękę, lewą nogę, twarz, głowę. Weź głęboki wdech i i wraz z wydechem odpręż się jeszcze bardziej.
 
3. Technika Słów Zastępczych (TSZ) pozwala zamienić na obraz pojęcia abstrakcyjne, słowa niezrozumiałe, czyli informacje, które trudno sobie wyobrazić. Wykorzystanie TSZ jest szczególnie przydatne w zapamiętaniu słów w obcym języku, terminologii naukowej i technicznej. Podstawowa zasada TSZ polega na tym, że  słowo bliskobrzmiące pomaga nam zamienić na obraz zbiór dźwięków , które nic nie mówią naszemu umysłowi. jak to działa? Załóżmy, że obce ci jest słowo aggravating - nieznośny. Agrafka i tynk. Wyobraź sobie, że jesteś trenerem agrafek i masz swoją jedną ulubioną agrafkę, która jednak o paru dni jest tak nieznośna, że skacząc nie wykonuje tych skoków, co zawsze,lecz co chwilę wbija się w tynk. Tynk ze ścian ci leci, a agrafka jest coraz bardziej nieznośna. Jak brzmi po angielsku nieznośny? Aggravaning!
Boredom - (czyt. bordom) - nuda. Borować i dom. Borujesz dziury w ścianie swojego domu, borujesz i borujesz, a tych dziur jest tyle, że ogarnia cię nuda.
Spróbuj według tej techniki zapamiętać angielskie słowa: discovery - odkrycie. Jeśli jeszcze masz problem, to pomogę. Do jakich słów jest podobny wyraz discovery? A może dyskoteka i rowery? Inne słowa: starch (czyt. stercz) - krochmal, submissive (czyt. sapmisif) - potulny. Sapać i misy. Property - majątek - środek czyszczący Mister Proper.
 
4. Zrób gimnastykę oka - głowa nieruchomo, oczy patrzą w prawo, w lewo, do góry, na dół-powtórz 3 razy.
Kartkowanie - skacz z kartki na kartkę, dotykając wskaźnikiem wyraz na każdej stronie-szybko, ale dokładnie. Szybko przekładaj kartki.
Zygzak/wąż - suń wskaźnikiem po każdej stronie tekstu, robiąc nim ruchy podobne do ruchów wijącego się węża (zacznij od lewej strony wersu, ciągnij wskaźnik do prawej i jak wąż spływaj na dolny wers-od prawej płyń do lewej, tam w dół jak wąż na kolejny wers, itd. - wzrok pędzi po wersach za wskaźnikiem-8 minut.
Ciągnij wskaźnikiem pod wersem, staraj się widzieć każdy wyraz, ale nie czytaj, nie musisz pamiętać wyrazów. Stopniowo zwiększaj tempo – 8 minut.
Ćwicz codziennie.
 
5. Podręcznik - skorzystaj z niego, wykonaj ćwiczenia, na które masz ochotę. Zacznij od zadań łatwiejszych, skończ na trudniejszych.
 
Eksperyment.
Miska i woda. Obserwacja nakładania się fal w misce z wodą (fale wywołujemy albo wkrapiając krople wody, albo gwałtownie poruszając miską). Do lepszej obserwacji możemy wykorzystać latarkę.
 
Do następnego spotkania!