Ułatwienia dostępu

Jest to nasze ostatnie spotkanie jeżeli chodzi o projekt: Zajęcia matematyczne.

Dziękuję wszystkim chętnym uczniom, którzy uczęszczali na te zajęcia czyli grupie klas: 5c, 5b i 4 – Renata Wnukowska

 

Temat: Rozwiązywanie zadań problemowych (zagadek matematycznych)

 

Rozwiąż zadania (zagadki matematyczne) i jeżeli chcesz wyślij zdjęcia z rozwiązaniami na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Miłej zabawy!

Zad.1 Chłopiec i dziewczynka wspięli się na drzewo, aby zerwać wiśnie do ciasta. Ponieważ dziewczynka była starsza, zebrała dwa razy więcej wiśni od chłopca. Razem przynieśli do domu 72 wiśnie. Ile wiśni zerwało każde z dzieci? 

Zad.2 Cztery córki: Ania, Basia, Celina, Danka kupiły prezent dla swojego taty. Jedna z dziewczynek schowała prezent. Mama zapytała, która z nich to zrobiła. Ania i Basia powiedziały: „Ja tego nie zrobiłam”. Celina: „Danka to zrobiła”. Danka: „Basia to zrobiła”. Okazało się, że tylko jedna z dziewcząt kłamała. Która z nich schowała prezent?

Zad. 3 Zegar wskazujący godziny, minuty i sekundy spieszy się 2 minuty i 48 sekund na tydzień. Zegar uruchomiono w niedzielę w południe. Jaką godzinę wskaże on w najbliższy czwartek o godzinie 16?

Zad. 4 Problem Piotr mówi: „ Przedwczoraj miałem 10 lat, ale w przyszłym roku ukończę 13 lat”. Jak to jest możliwe?

Zad. 5 Panowie Czapski, Młot, Rogalik i Kiełbasa są doskonałymi rzemieślnikami i reprezentują zawody: czapnika, kowala, piekarza oraz rzeźnika. Żaden z nich nie nosi nazwiska wiążącego się z wykonywanym zawodem. Ani  Młot, ani Rogalik nie jest czapnikiem. Rzeźnikiem nie jest Czapski. Kowalem nie jest Rogalik. Pytanie kto kim jest?

Zad. 6 Ząbki znaczka pocztowego – jest ich w sumie 86. Strona poprzeczna ma 5 ząbków mniej niż podłużna. Ile ząbków ma każdy z boków?

Zad. 7 Miłośnika rozrywek umysłowych, o których wiedziano, że posiada rodzeństwo, zapytano, ile ma sióstr i braci. Zapytany  bez chwili namysłu odparł: „Mam tyle sióstr ilu braci, lecz każda z moich sióstr ma dwa razy mniej sióstr niż braci” . Ile sióstr i braci miał miłośnik rozrywek umysłowych?

Zad. 8 W zeszłym dla babci Basi roku zajęo 3 tygodnie aby zrobić niebieskie szale na prezent dla wszystkich wnucząt. W tym roku chce im dać czerwone szale, a jej córka Ania będzie jej pomagać w robieniu na drutach. Ani zajęłoby 11 tygodni dzierganie kompletu szalików, jeśli by pracowała sama. Jak długo potrwa, jeśli obie zakończyły pracę i jeśli pracują razem?

Zad. 9 Daniel ma 9 monet, każda o nominale 2 zl, zaś jego siostra Ania ma 8 monet, każda o nominale 5 złotych. Jaką najmniejszą liczbę monet muszą oni między sobą wymienić, aby mieć równe kwoty?

Zad.10 Cegła waży 1 kg i pół cegły. Ile waży cegła?