Składka na Radę Rodziców w roku szkolnym 2021/22 wynosi: 1 dziecko – 40 zł, 2 dziecko – 35 zł, 3 i kolejne – 30 zł. Składki na RR można wpłacać u wychowawcy klasy lub na konto: Bank Spółdzielczy w Suwałkach, 52 9359 0002 0092 1047 2001 0103, odbiorca: ZSS w Lipsku, ul Szkolna 1. W tytule wpisujemy imię i nazwisko dziecka, klasa.

Dzień dobry!

Kolejna propozycja eksperymentów. Zachęcam Was do samodzielnego wykonania ich w domu. Efektami swojej pracy możecie pochwalić się przysyłając zdjęcia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powodzenia!

Pozdrawiam, Ewa Klepacka

 

EKSPERYMENT NR 1

Barwienie kwiatów jest bardzo częstą praktyką stosowaną w kwiaciarniach, aby kolory płatków były bardziej żywe. Wraz z nasyceniem koloru, cena takiego kwiatu w sklepie oczywiście odpowiednio rośnie.

Potrzebne materiały:

 • białe, żywe kwiaty zebrane na łące lub w ogrodzie

 • barwniki spożywcze

 • słoiki z wodą

Przebieg doświadczenia:

 • Do każdego słoika z wodą dodaj kilka kropel barwnika spożywczego. Najlepiej, jeśli w każdym słoiku znajdzie się inny kolor.

 • Włóż po jednym kwiatku do każdego słoika z barwnikiem.

 • Po około dobie będziesz mógł zaobserwować, że białe kwiaty zmienią swój kolor.

Wyjaśnienie:

Opisane doświadczenie jest możliwe dzięki zjawiskom kapilarnym, do których zaliczamy przepływ wody w roślinach. Rośliny posiadają wiązki przewodzące, czyli bardzo wąskie szczeliny przebiegające od korzeni do łodyg i liści. Kwiatek zasysa zabarwioną wodę do góry dzięki ruchom kapilarnym, co oznacza, że cząsteczki wody, wnikając w bardzo wąskie szczeliny, podciągają kolejne cząsteczki i zabarwiona woda podchodzi ku górze. W efekcie kwiat zmienia kolor. Ciekawym przykładem rośliny, na której kolor kwiatów możemy wpływać jest hortensja ogrodowa. Kolor jej kwiatów zależy od pH (kwasowości/zasadowości) gleby, na której rośnie. Jeśli roślinę zasadzimy na glebie o odczynie kwasowym, czyli niskim pH, to będzie ona miała kwiaty koloru niebieskiego. Z kolei na glebie zasadowej, charakteryzującej się wysoką wartością pH, ta sama roślina będzie miała różowe kwiaty.

 

EKSPERYMENT NR 2

„TELEFON”- DZIĘKI CZEMU DOCIERAJĄ DŹWIĘKI?

Potrzebne materiały:

 • dwa plastikowe kubeczki (mogą być pojemniki po jogurcie)

 • cienki sznurek o długości kilku metrów

 • nożyczki.

Wykonanie doświadczenia:

 • Przebij nożyczkami otwór w dnie każdego kubeczka, pojemniczka.

 • Przewlecz sznurek przez oba otwory, zawiąż supły.

 • Dwie osoby prowadząc rozmowę telefoniczną (poproś rodzeństwo, rodziców) – muszą stanąć w odległości, tak, aby naprężyć sznurek telefonu. Sznurek powinien być cały czas mocno naprężony.

Wyjaśnienie:

Dźwięki docierają do odbiorcy dzięki ruchom i drganiom powietrza, które są przewodzone przez sznurek.

 

EKSPERYMENT NR 3

TRESURA JOJO - ZASADA ZACHOWANIA ENERGII

Potrzebne materiały:

 • zabawka jojo (jeśli nie posiadasz, możesz je sam wykonać)


Przebieg doświadczenia:

Nawijamy sznurek na szpulkę i trzymając za wolny koniec sznurka, upuszczamy swobodnie szpulkę. Szpulka spadając rozwija sznurek co powoduje, iż wprawiana jest w ruch obrotowy. Po całkowitym rozwinięciu się sznurka, jojo wspina się do góry nawijając się z powrotem na sznurek. Spadanie i podnoszenie się jojo powtarza się cyklicznie, lecz za każdym razem szpulka wznosi się na coraz to mniejszą wysokość. Cała seria "wzlotów i upadków" trwać będzie jedynie kilkanaście sekund.

Wyjaśnienie:

Bardziej "naukowo" jojo nazywane jest wahadłem Maxwella.

Korzystamy z zasady zachowania energii mechanicznej: "W układzie izolowanym całkowita energia mechaniczna jest stała". U góry jojo posiada energię potencjalną ciężkości. Opadając maleje energia potencjalna, a rośnie energia kinetyczna ruchu obrotowego. Na dole energia kinetyczna ma wartość maksymalną. Następnie jojo wznosi się do góry, maleje wtedy energia kinetyczna, a rośnie potencjalna ciężkości.
Aby skompensować straty energii wynikające z działania sił oporu w dolnym punkcie należy delikatnie szarpnąć nitkę do góry, dostarczając porcje energii.
Warto zauważyć, że jojo nie obraca się w płaszczyźnie poziomej, lecz wykonuje ruch obrotowy
w jednej płaszczyźnie, co wynika z zasady zachowania momentu pędu.