Ułatwienia dostępu

Witam wszystkich! Chcę dzisiaj nazwać Was Urodzonymi Optymistami. Dlaczego? Tacy właśnie jesteście. Natomiast jeżeli komuś czasami brakuje tego patrzenia na świat przez różowe okulary, to podaję kilka rad!

RADA 1. Włóż różowe okulary- nie masz, to możesz je zrobić- zobacz wykonanie w Internecie Różowe okulary klasa 0 albo posłuchaj Różowe Okulary ft. Anna Wyszkoni Pola. Chciałabym zobaczyć te wasze „różowe okulary” – może pokażecie mi się w nich - z wielkim uśmiechem, ze śmieszną miną, w kapeluszu, w….?

 

RADA 2. Prawidłowe chodzenie

Załóż różowe okulary. Oprzyj się plecami o ścianę. Ściągnij łopatki do tyłu. Kręgosłup prosto, głowa lekko uniesiona. To prawidłowa postawa do chodzenia. Zacznij chodzić, zachowując taką wyprostowaną sylwetkę. Potem połóż książkę na głowie i chodź, to pomoże tobie w utrzymaniu właściwej postawy. Ćwicz 5 min. przy piosence „Dalej, wesoło” - piosenki harcerskie (poszukaj tej piosenki na YouTube).

 

RADA 3. Mapa myśli

Weź kartkę z bloku. Podziel ją ołówkiem na pół. Zrób 2 mapy myśli. Na jednej połówce pośrodku napisz” MAM WPŁYW”, na drugiej „NIE MAM WPŁYWU”- uzupełnij odgałęzieniami, tak jak uczyliśmy się rysować mapy myśli. Możesz ozdobić rysunkami.

Zrób zdjęcie, wyślij: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na Messenger, lub tel. 516570357

Czy mamy wpływ na innych ludzi, na ich działania, myśli, emocje?

RADA 4. Koherencja serca

Nadal jesteś w różowych okularach? Zamknij oczy, połóż dłoń na serce, poczuj je i zacznij do niego oddychać –gdy robisz wdech, powietrze wpływa do serca, gdy robisz wydech – powietrze z niego wypływa. Pomyśl o kimś, kogo kochasz, lubisz lub dla kogo czujesz wdzięczność. Poczuj to uczucie w swoim sercu. Przez kilka kolejnych minut utrzymuj przyjemne obrazy w umyśle. Pozwól, by wypełniały całe Twoje ciało. W ten sposób wzbudzasz stan koherencji. Trenuj wchodzenie w stan koherencji codziennie!

RADA 5. Skoki tygrysa-dalej ćwiczymy

Przygotuj książkę, taką bez obrazków, jeżeli nie masz, to może być podręcznik i wskaźnik.  Pamiętaj o podpórce pod książkę, cichej muzyce i o tym, że tylko oczy się ruszają-głowa nie!

 • Zrób gimnastykę oka - głowa nieruchomo, oczy patrzą w prawo, w lewo, do góry, na dół-powtórz 3 razy.
 • Kartkowanie - skacz z kartki na kartkę, dotykając wskaźnikiem wyraz na każdej stronie-szybko, ale dokładnie. Szybko przekładaj kartki.
 • Zygzak/wąż - suń wskaźnikiem po każdej stronie tekstu, robiąc nim ruchy podobne do ruchów wijącego się węża (zacznij od lewej strony wersu, ciągnij wskaźnik do prawej i jak wąż spływaj na dolny wers-od prawej płyń do lewej, tam w dół jak wąż na kolejny wers, itd. - wzrok pędzi po wersach za wskaźnikiem-8 minut.
 • Ciągnij wskaźnikiem pod wersem, staraj się widzieć każdy wyraz, ale nie czytaj, nie musisz pamiętać wyrazów. Stopniowo zwiększaj tempo – 8 minut.
 • Ćwicz codziennie.

RADA 6. Myśl pozytywnie

 • Przypomnij swoje sukcesy z minionego tygodnia, nawet te drobne.
 • Zastanów się, jakie usłyszałeś pozytywne opinie na swój temat, albo których się sam domyślasz.
 • Wymień te pozytywne myśli o sobie, w które naprawdę wierzysz.
 • Zapisz na dużym papierze oddzielnie każdą myśl o sobie(możesz je ozdobić). Zrób zdjęcie, wyślij: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na Messenger, lub tel. 516570357. Zapisane myśli powieś na ścianie w swoim pokoju. Czytaj je, kiedy jest ci smutno.

MYŚLI POZYTYWNE

……………………………………..

………………………………………

………………………………………

RADA 7. Pierwsza zasada optymisty-skończ z przygnębiającymi myślami!

UWAGA!

 • Pomyśl o naleśnikach, z bitą śmietaną i dżemem owocowym, mniam.
 • A teraz staraj się nie myśleć o tych naleśnikach. Co się wydarza? Jeżeli staramy się nie myśleć, to myśli nie znikają.
 • A teraz wstań i powiedz głośno (możesz trzasnąć pięścią w stół) – DOŚĆ TEGO! I co? Cisza, złe myśli odeszły.
 • Optymizm, to wybór. Załóż na rękę gumkę (może być do włosów lub inna na rękę).

Kiedy złapiesz się na tym, że chwyta cię przygnębienie, strzel gumką i powiedz zdecydowanie (albo głośno w myślach): DOŚĆ TEGO MYŚLENIA! URODZIŁEM SIĘ OPTYMISTĄ! JEST WE MNIE MOC!

 • Weź kilka oddechów, nałóż różowe okulary i zajmij się czymś, co sprawia ci radość.

 

                                                                          Powodzenia Urodzeni Optymiści!

                                                                                        Ewa Renkowska