Ułatwienia dostępu

Jesteś jak diament, piękny i błyszczący. Każdy człowiek taki jest. Nie widzimy jednak tego w ludziach. Co gorsza, nie widzimy tego blasku także w sobie. Dlaczego? Nosimy MASKI! Jaką maskę nosisz Ty?

Koherencja serca

Zamknij oczy, połóż dłoń na serce, poczuj je i zacznij do niego oddychać –gdy robisz wdech, powietrze wpływa do serca, gdy robisz wydech – powietrze z niego wypływa. Pomyśl o kimś, kogo kochasz, lubisz lub dla kogo czujesz wdzięczność. Poczuj to uczucie w swoim sercu. Przez kilka kolejnych minut utrzymuj przyjemne obrazy w umyśle. Pozwól, by wypełniały całe Twoje ciało. W ten sposób wzbudzasz stan koherencji. Trenuj wchodzenie w stan koherencji codziennie!

Prawidłowe chodzenie

Oprzyj się plecami o ścianę. Ściągnij łopatki do tyłu. Kręgosłup prosto, głowa lekko uniesiona. To prawidłowa postawa do chodzenia. Zacznij chodzić, zachowując taką wyprostowaną sylwetkę. Potem połóż książkę na głowie i chodź, to pomoże tobie w utrzymaniu właściwej postawy. Ćwicz 5 min. przy piosence „Dalej, wesoło” - piosenki harcerskie (poszukaj tej piosenki na YouTube).

 

Skoki tygrysa-dalej ćwiczymy

Przygotuj książkę, taką bez obrazków, jeżeli nie masz, to może być podręcznik i wskaźnik.  Pamiętaj o podpórce pod książkę, cichej muzyce i o tym, że tylko oczy się ruszają-głowa nie!

 • Zrób gimnastykę oka - głowa nieruchomo, oczy patrzą w prawo, w lewo, do góry, na dół-powtórz 3 razy.
 • Kartkowanie - skacz z kartki na kartkę, dotykając wskaźnikiem wyraz na każdej stronie-szybko, ale dokładnie. Szybko przekładaj kartki.
 • Zygzak/wąż - suń wskaźnikiem po każdej stronie tekstu, robiąc nim ruchy podobne do ruchów wijącego się węża (zacznij od lewej strony wersu, ciągnij wskaźnik do prawej i jak wąż spływaj na dolny wers-od prawej płyń do lewej, tam w dół jak wąż na kolejny wers, itd. - wzrok pędzi po wersach za wskaźnikiem-8 minut.
 • Ciągnij wskaźnikiem pod wersem, staraj się widzieć każdy wyraz, ale nie czytaj, nie musisz pamiętać wyrazów. Stopniowo zwiększaj tempo – 8 minut.
 • Ćwicz codziennie.

 

Samoświadomość

Mini-Quiz

Weź kartkę z zeszytu. Podziel ją na 4 części. W każdej części wpisz kategorię: 1. książka, 2. roślina, 3. zwierzę, 4. budynek .

Teraz w każdej ćwiartce wpisujesz odpowiednie zdanie:

 1. Gdybym był książką, to jaką, dlaczego?
 2. Gdybym był rośliną, to jaką, dlaczego?
 3. Gdybym był zwierzęciem, to jakim, dlaczego?
 4. Gdybym był budynkiem, to jakim, dlaczego?

Prześlij odpowiedzi do mnie, żebym mogła na ich podstawie, scharakteryzować ciebie. Przeanalizuję i napiszę!

Pantomima „Kim chciałbym być?”

Zastanów się, jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości? Wybierz 3, które najbardziej ci się podobają. Przemyśl, jak je pokazać, nie używając słów. Poproś domowników, żeby spróbowali odgadnąć, jakie zawody ciebie ciekawią i kim chciałabyś być w przyszłości. Pokazuj każdy zawód za pomocą gestów, mimiki twarzy, ruchów ciała.

Ile masz masek?

„Maski” to obraz nas samych, jaki pokazujemy światu – w zależności od okazji zakładamy tę, która w danej chwili wydaje się najbardziej odpowiednia.

Czy na co dzień zakładasz podobne maski?

 • kolega
 • uczeń
 • siostra/brat
 • syn/córka
 • ……….?

Quiz „Jaki masz styl-ile zakładasz masek?

Podaję listę zachowań. Postaw krzyżyk przy tych, które czasami ci się zdarzają.

 1. Robię się bardzo milczący………………………………
 2. Zaczynam kłótnię…………………………………………..
 3. Przechwalam się stopniami lub sukcesami…….
 4. Rozdzielam bijących się…………………………………
 5. Wpadam w złość……………………………………………
 6. Płaczę…………………………………………………………….
 7. Dużo mówię………………………………………………….
 8. Kończę odrabianie lekcji na czas……………………
 9. Wygłupiam się………………………………………………
 10. Ulegam komuś………………………………………………

Do każdego z zachowań dopasuj osobę (mama, tata, brat, siostra, koledzy, nauczyciel, dziadkowie, itd.), która byłaby zdziwiona, gdyby zobaczyła, co robisz.

Ile zachowań zaznaczyłeś? - …………………

Ile wszystkich osób wpisałeś? - …………….

(Każde pojawienie się jakiejś osoby to 1 pkt. Na przykład, jeśli przy którymś z zachowań napisałeś: dziadek, nauczyciel, najlepszy przyjaciel, sąsiad, liczy się to jako 4 pkt.)

Jeśli wpisałeś wiele osób(masz dużo punktów), prawdopodobnie masz wiele masek.

Jeśli wpisałeś niewiele osób, większości ludzi często pokazujesz swoje „prawdziwe ja”.

Ludzie chowają się za maskami w obawie, że ich prawdziwa osobowość nie zyska aprobaty otoczenia, czyli, że nie będą lubiani. W ten sposób dbają o to, by nikt nie poznał, jacy są w rzeczywistości.

Jak jest z Tobą?

                                                                                              Pozdrawiam, Ewa Renkowska