Ułatwienia dostępu

Drodzy naukowcy!
Spotykamy się ponownie. Oto kilka zagadek na dobry początek.
I
Zad. 1.
Farmer ma pole. To pole jest w kształcie kwadratu. Farmer jeden bok idzie 80 sek, drugi bok tez 80 sek trzeci bok również 80 sek a czwarty bok idzie 1 min i 20 sek. Dlaczego??
zad.2.
Wyobraź sobie, że Ziemię wzdłuż równika przepasano olbrzymim murem, składającym się z 169834650822354 cegieł. Każda cegła waży 1,5 kg. O ile razy Ziemia stałaby się cięższa, gdyby postawiono na niej taki mur?
zad.3.
Pewien mieszkaniec nadoceanicznej miejscowości kupił dwie piły. Po roku miał ich już wiele więcej. Jak to się stało?
Oczywiście nie dokupił więcej, ani nie znalazł/ dostał/ ukradł/ wygrał.
Pomyśl chwilę zanim odpowiesz!
zad.4.
Jedziesz samotnie samochodem nocą w burzy. Mijasz przystanek autobusowy i widzisz troje ludzi oczekujących na autobus:
1. Staruszkę, która wygląda, jakby właśnie umierała,
2. Twojego dobrego przyjaciela, który kiedyś uratował Ci życie,
3. Cudowną kobietę (lub faceta), dokładnie taką o jakiej zawsze marzyłeś.
Jak rozwiążesz sytuację, zakładając, że masz tylko jedno wolne miejsce w samochodzie (powiedzmy, że jedziesz małym kabrioletem)?
 Zad. 5.
Bez głupich skojarzeń!
Co to za wyraz:
zaczyna się na "d" kończy na "a" i zużywa dużo papieru?
II
1. Mowa ciała
Stoisz przed lustrem i wyrażasz różne stany emocjonalne: strach, obrażanie, wściekłość, delikatność, wesołość, przygnębienie, płacz, smutek, euforia,zadowolenie. Przećwicz je i spróbuj nawiązać kontakt (niewerbalny - bez słów) z którymś członkiem rodziny. Spróbujcie o tym porozmawiać. Jakie uczucia są łatwiejsze do pokazania i do rozpoznania?  
2. Co najlepszego przydarzyło mi się w tym tygodniu? Spróbuj dokończyć zdanie.
- Najmilsza rzecz, która przydarzyła mi się w tym tygodniu...
- Które z rzeczy nauczonych na kursie stosujesz w domu?
- Jakie pochwały słyszałeś na swój temat w tym tygodniu?
3. Relaks. 
Połóż się wygodnie na plecach (na dywanie, na podłodze). Czy wiesz, że kiedy jesteś wzburzony jak ocean, to twój oddech może go wyciszyć i uspokoić? Wystarczy,że zaczniesz tak oddychać, żeby wydech był dłuższy niż wdech. Zamknij oczy. Weź głęboki wdech i wydech...A teraz naucz się oddechu spokoju. W myślach licz, oddychaj, wstrzymuj oddech...Wdech 2,3,4 wstrzymaj 2, wydech 2,3,4,5,6 wstrzymaj 2, wdech 2,3,4, wstrzymaj, 2, wydech 2,3,4,5,6, wstrzymaj...
Weź głęboki wdech i wraz z wydechem powoli zamknij oczy. I jeszcze jeden głęboki wdech... i wydech. Wdech daje energię twojemu ciału. Weź jeszcze jeden głęboki wdech i wraz z wydechem rozluźnij się jeszcze bardziej. Przenieś swoją uwagę na stopę, kolano, udo, biodro, całą nogę. A teraz przenieś uwagę na brzuch , klatkę piersiową, lewą rękę, lewą nogę, twarz, głowę. Weź głęboki wdech i i wraz z wydechem odpręż się jeszcze bardziej.
4. Podręcznik - skorzystaj z niego, wykonaj ćwiczenia, na które masz ochotę. Zacznij od zadań łatwiejszych, skończ na trudniejszych.
5. Kości - jeśli masz w domu kości, poćwicz od 6 do 10 kości ( jeśli jeszcze masz problemy z taka ilością kości, zacznij od mniejszej ilości). Zadaniem jest uświadamiać sobie widziane sumy.
6. Gimnastyka oka - trening czytelniczy - 15 min. - użyj wskaźnika i książki bez obrazków.
- Kartkowanie - przeskoki ze strony na stronę - szybciej - wolniej (tempo postrzegania)
- Fiksacje na wers - oczy zatrzymują się dwa razy pod każdym wersem
- Ciągnięcie wskaźnika - podkreślaj wskaźnikiem każdy wers , dostrzegaj ostro wszystkie wyrazy, odwróć książkę do góry nogami i podkreślaj wskaźnikiem wszystkie wyrazy, dostrzegaj je w wersie.
7. Podobieństwa i różnice. Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, a podobieństwa odpychają. Badania naukowe wykazują, że tak jest, mim że jest to pewien paradoks, ponieważ np. związki dwojga ludzi mimo swej większej atrakcyjności w kompozycji przeciwieństw, mają krótszy lub bardziej burzliwy przebieg, od tych, które są oparte na podobieństwie. Zastanów się odnośnie porównania siebie z innymi osobami.Pomyśl, jakie sprawy, wartości, rzeczy was różnią, ale wyszukaj tez podobieństwa. Znajdź przynajmniej 5 rzeczy podobnych i 5 rzeczy różnych. Każdej osobie poświęć jeden dzień.
-mama(opiekunka)
podobieństwa                                                                                                                                         różnice
-                                                                                                                                                           -
-                                                                                                                                                           -
-                                                                                                                                                           -
-                                                                                                                                                           -
-                                                                                                                                                           -
- tata (opiekun)
- rodzeństwo (kuzynostwo)
- przyjaciel/przyjaciółka
- kolega/ koleżanka
8. Eksperyment
Przygotuj :
-sok z czerwonej kapusty: drobno posiekaną kapustę czerwoną zalej wrzątkiem;
-cytryna
- ocet
-soda oczyszczona
-proszek do pieczenia
-proszek do prania
Przebieg:
badanie kwas czy zasada?
Sok z czerwonej kapusty rozlej do kilu szklanek ( w szklance nie musi być go dużo). Do każdej ze szklanek dodajemy inne substancje: sok z cytryny, ocet, wodę z kranu... Jeśli mamy czas możemy zbadać jabłko, ogórka. Uwaga! Może nastąpić wybuch. Można też dodać plyn do mycia naczyń ,colę